Praca w Niemczech – jak uzyskać zwrot podatku? Zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku nadpłaconego w Niemczech przysługuje nam nawet w sytuacji gdy pracowaliśmy przez krótki czas. Konieczne jest aby od naszego wynagrodzenia był odprowadzany podatek.

Do uzyskania zwrotu będziemy potrzebować karty podatkowej, którą otrzymamy od pracodawcy po 31 grudnia za każdy rok podatkowy. Dodatkowo musimy posiadać zaświadczenie UE/EOG. Jeżeli nie posiadamy karty to wystarczy nam odcinek z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w danym roku od każdego z naszych pracodawców.

Możemy starać się o zwrot do 4 lat wstecz. Co do zasady nie mamy obowiązku rozliczania się, ponieważ robi to za nas pracodawca. Na zwrot podatku z Niemiec czeka się od około 3 miesięcy do nawet 6. Czas ten może jednak ulec wydłużeniu, ponieważ urząd nie ma z góry określonego czasu, w którym musi rozpatrzeć wniosek.

Zwrot podatku z zagranicy dostaniemy przelewem na podane przez nas konto w walucie euro. Jeżeli podamy konto złotówkowe, zwrot zostanie przewalutowany.

Z Niemcami obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Musimy zgłosić dochody uzyskane za granicą do polskiego Urzędu Skarbowego ale nie nie zapłacimy od niego podatku.

 

Author: skladkachorobowa.pl