Praca w Anglii – jak uzyskać zwrot podatku? Rozliczenia podatkowe w UK

Jeżeli chcemy otrzymać zwrot podatku z Anglii potrzebujemy oryginału dokumentu P45 lub dokumentu P60. P45 wystawia pracodawca, u którego kończymy pracę w trakcie roku podatkowego. Natomiast P60 pracodawca ma obowiązek wystawić każdorazowo po zakończeniu roku podatkowego (w Anglii – 5 kwietnia). Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy żadnego z tych dokumentów to wystarczającym będzie nasz ostatni payslip. Koniecznym warunkiem jest aby zawierał on informacje o łącznym dochodzie, dane i adres siedziby pracodawcy oraz kwotę zapłaconego podatku. Pracując na umowę, od której odprowadzane są składki rozliczenia podatkowe w UK zrobi za nas pracodawca.

To ile zwrotu możemy odzyskać zależne jest od uzyskanego dochodu. Jeżeli nie przekroczymy kwoty wolnej od opodatkowania to odzyskamy całą nadpłatę. Musimy pamiętać o zgłoszeniu każdej naszej pracy. Nawet jeżeli nie opłacaliśmy z niej składek czy była to praca na pół etatu.

O zwrot podatku możemy ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego i do 4 lat wstecz. Dodatkowo musimy się ubiegać o zwrot podatku za cały okres pracy w Anglii.

Uzyskanie zwrotu trwa od 2 do 3 miesięcy. Czas ten może ulec zmianie. Zwracany podatek z UK może zostać przekazywany w formie przelewu na rachunek angielski lub w formie czeku wysłanego na nasz adres w Polsce.

Rozliczenie podatkowe w Anglii musimy przeprowadzić sami jeżeli m. in. uzyskaliśmy dochód, od którego nie był odprowadzony podatek.

 

Author: skladkachorobowa.pl