Składka emerytalna i OFE

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek emerytalnych za zatrudnionych pracowników. Część tych pieniędzy za pośrednictwem ZUS trafia do funduszu emerytalnego w którym uczestnictwo pracownik zadeklarował. Chociaż system jest prosty warto sprawdzać co jakiś czas czy aby na pewno składka w prawidłowej wartości trafia na nasze konto w OFE. Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na to jakie wyniki nasz fundusz osiąga, a takie informacje są łatwo dostępne w Internecie. Pobrane przez pracodawcę składki trafiają na określone konto w ZUS.

Aktualnie wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 % z czego połowa potrącana jest pracownikowi z wynagrodzenia brutto, a drugą połowę płaci pracodawca. Po wpłaceniu kwoty na konto, ZUS dokonuje identyfikacji co oznacza, że przypisuje odpowiednie kwoty do osoby. Kolejno 7,3 % podtstwy wymiaru składki a więc ponad 37 % jest przekazywane do OFE.

OFE każdą wpłatę przelicza na jednostki według bieżącej wartości jednostki rozrachunkowej. Tak obliczoną wartość zapisuje się na indywidulanym koncie w OFE. System jest bardzo prosty i powinien działać bez zarzutu aczkolwiek mimo wszystko trzeba być przygotowanym na ewentualne problemy przynajmniej w dwóch przypadkach. Pierwszy wynika z tego, że pracodawca nie wpłacił do ZUS składki lub jej wartość jest nieprawidłowa. Drugi to przekazanie części składki z ZUS do OFE. Na szczęście system zapewnia dostęp do bieżącej informacji każdemu ubezpieczonemu. Warto zadbać o to aby pracodawca przekazywał na bieżąco informacje na temat odprowadzonych składek emerytalnych.

Potwierdzeniem jest tutaj pasek wynagrodzeń lub ZUS RMUA chociaż ten drugi wydawany jest na życzenie pracownika. Na każdym z tych dokumentów zaprezentowana jest podstawa obliczenia składki oraz wartość składki. Kolejna informacja dostępna jest w ZUS. ZUS ma obowiązek przekazywać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. informacji na temat składek zgromadzonych na indywidulanym koncie w ZUS za dany rok. Wartość ta obejmuje tylko tą część składki która pozostaje w ZUS.

Ostatnie źródło wiedzy to informacje przekazywane przez OFE o składkach które wpłynęły na indywidulane konto. OFE ma obowiązek przekazywać taką informację przynajmniej raz w roku . Dzięki tym informacjom możemy zweryfikować poprawność naliczania, pobrania oraz przekazania składki na ubezpieczenie emerytalne. W zależności od tego gdzie stwierdzimy błąd powinniśmy wyjaśnić kwestię z pracodawcą jeżeli składka została odprowadzona w nieprawidłowej wysokości, albo w ZUS jeżeli okaże się że część składki nie jest przekazana do OFE, albo w OFE jeżeli rozliczenie nie jest prawidłowe.

Warto zauważyć że przyczyną błędu w rozliczeniu może być prosta pomyłka w imieniu nazwisku, numerze PESEL czy NIP. Jeżeli mimo poprawności danych składki nie są poprawne możemy wystąpić z pismem do ZUS o wyjaśnienie sprawy, na którego rozpatrzenie ZUS ma 30 dni.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 + dziewięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>