Nowa składka zdrowotna na 2014

Wczorajsze obwieszczenie prezesa GUSu spowodowało, że znamy już wysokość składki zdrowotnej, jaką będziemy płacić za miesiące 2014 roku. Nowa podstawa wymiaru składki zdrowotnej wynosi 3004,48 zł, co przedkłada się na płatność w wysokości 270,40 zł.

A zatem przedsiębiorcy będą płacić w nadchodzących miesiącach:

661,92 ub. społecznego bez chorobowego lub 716,99 zł ub. społecznego z chorobowym, bądź też gdy mają prawa do preferencji odpowiednio 148,43 lub 160,78 zł. Te składki można odliczać od dochodu lub zaliczać w koszty.

Dodatkowo płacą ubezpieczenie zdrowotne 270,40 zł (nie ma tu preferencji, jednakowa stawka dla wszystkich), o część z tej składki możliwe jest obniżenie podatku dochodowego. Nie zaliczamy do kosztów.

Osoby opłacające składki od podstawy wyższej niż 1680 (ci, którzy nie korzystają z prawa do preferencji by płacić jak najmniej) – opłacają jeszcze składkę na Fundusz Pracy w wysokości 55,07 zł. Tą składkę można zaliczyć do kosztów.

Incoming search terms:

  • ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
  • yhs-default


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem × 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>