Korekta wysokich składek jest niemożliwa!

Nieczęsto poruszany temat, ale ważny z punktu widzenia osób opłacających wysokie składki ZUS. Przepisy nie przewidują korekty deklaracji z wykazanymi wysokimi składkami ZUS w celu uzyskania wysokiego zasiłku.

Wynika to z nieco dziwnego brzmienia przepisu art. 18 ust 9 ui 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:

9. Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

10. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.

W tej sytuacji zatem, jeśli nasze ubezpieczenie trwało niepełen miesiąc z jakiegokolwiek powodu i wykazaliśmy wyższe niż minimalne składki społeczne – nie możemy zrobić korekty gdy zapłaciliśmy za cały miesiąc zamiast za jego kawałek. Cóż, za błędy się płaci.

Korektę można w zasadzie zrobić z innego powodu niż w/w, np. pomyłki rachunkowej która czasem się zdarza, ale cóż to na korekcie z w/w powodów zależy nam najbardziej i jest ona niemożliwa. Nie przez uznaniowość ZUSu, itp. ale bezpośrednio ustawą. To znaczy, że nawet jeśli jakiś oddział ZUSu nam zwróci składki na podstawie złożonej korekty (w co wątpię, ale słyszałam o takich kwiatkach z Warszawy), zrobi to bezprawnie. Będzie mógł od nas domagać się zwróconych składek.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − = jeden

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>