Kiedy nie warto płacić wysokiej składki ZUS?

Płacenie wysokiej składki społecznej jest niekiedy nieopłacalne. Chociaż generalnie podwyższamy sobie składkę społeczną w celu uzyskania wyższego świadczenia w razie choroby czy macierzyństwa, konstrukcja przepisów – w szczególności przepisów określających na podstawie których składek obliczany jest zasiłek – pozwala na opłacenie najniższych możliwych składek i jednocześnie zachowanie wysokiego zasiłku.

Taka sytuacja zaistnieje przede wszystkim w dwóch najczęściej poruszanych przypadkach w komentarzach do artykułu o wysokim zasiłku macierzyńskim:

1. rozpoczęcie DG w innym dniu niż 1 dzień danego miesiąca kalendarzowego (pod warunkiem, że składki będziesz płacić za kolejny pełen miesiąc i nie pójdziesz w nim na zwolnienie).

Nowi przedsiębiorcy wcale nie muszą płacić od razu wysokiej składki ZUS. Gdy rozpoczynamy działalność innego dnia niż 1 dzień danego miesiąca oraz jednocześnie wiemy, że kolejny miesiąc już  będzie pełnym miesiącem kalendarzowym – bez przerw, choroby, zasiłków, itp – za pierwszy miesiąc nie ma sensu płacić wysokiej składki (chyba, że zależy nam na kosztach :P).

Wykazana podstawa oraz składki społeczne z chorobowym za ten pierwszy niepełny miesiąc nie będą uwzględniane przy obliczaniu zasiłku chorobowego/macierzyńskiego. Będzie wliczany tylko czas ubezpieczenia do nabycia prawa do świadczenia w razie choroby/macierzyństwa (tzn. ile dni musi upłynąć by nabyć prawa do zasiłków), ale dla ZUSu nie będzie w opisanym przypadku ważne jakie składki za ten niepełny miesiąc opłacono. Ważne, że na czas i nie mniej niż minimalne ciebie obowiązujące :)

2. miesiąc w którym poszliśmy na chorobowe/macierzyńskie.

Procedury zusowskie dot. wypłacania zasiłków określają, by zapłacić najpierw składki za pełen miesiąc i dopiero potem po otrzymaniu zasiłku skorygować je odpowiednio. Problemy tu są dwa: po pierwsze nie wynika to bezpośrednio z przepisu, przepisy tak naprawdę dopuszczają możliwość od razu złożenia deklaracji ze zmniejszonymi proporcjonalnie składkami – tj. opłacenie od razu tylko części miesiąca a nie całego i potem korekty  (ale kto by chciał się kłócić z ZUSem przy tego rodzaju zasiłku? więc większość robi tak, jak mówi ZUS).

Drugi problem jest taki, że jeśli zapłacimy składki wyższe niż minimalne nas obowiązujące, nie możemy zrobić korekty. Wynika to z nieco dziwnego brzmienia przepisów, które mówią „kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się…”. Ergo przepis bezpośrednio pozwala na skorygowanie tylko składki naliczanej od standardowej, najniższej obowiązującej cię podstawy. Nie dopuszcza możliwości proporcjonalnego zmniejszenia wysokich składek ZUS w sytuacji, gdy najpierw nieopatrznie zapłaciliśmy wysokie składki ZUS za miesiąc w którym zaczął się czas l4 a potem chcemy zrobić korektę deklaracji i proporcjonalnie te składki wykazać.

Wyjście jest wyjątkowo proste: za taki miesiąc płacimy tylko minimalnie nas obowiązujące składki ZUS. Wysokość składek za miesiąc, w którym rozpoczyna się czas za który zasiłek dostaniemy, nie jest brana pod uwagę gdy ustalają wysokość tego zasiłku. W ten sposób istotne jest tylko, by minimalnie nas obowiązującą kwotę zapłacić w terminie i złożyć deklaracje na czas. Po co zatem płacić maksimum, skoro nie tylko nie daje to dodatkowych uprawnień, jak i nie jest możliwa późniejsza korekta? ;)

Incoming search terms:

 • www skladkachorobowa wysoki macierzynski
 • 3 miesiace oplacania skladki chorobowej
 • porod w lutym kiedy trzy skladki do zusu
 • wypadłam z chorobowego place 2 miesiące duże składki i l4
 • podwyzszone skladki zus problem
 • czy po urodzeniu dziecka trzeba płacić pełną składkę zus
 • ZWROT NADPŁACONYCH SKŁADEK ZUS OD PRZEDSIEBIORCY KTÓRY PRZEBYWAŁ NA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIM 2014
 • w ktorym dniu na zwolnienie zeby nie placic kolejnej skladki
 • srednia chorobowe niepełny rok
 • składka ZUS przy zasilku chorobowym

19 thoughts on “Kiedy nie warto płacić wysokiej składki ZUS?

 1. czy pkt 1 ma również zastosowanie do ponownej rejestracji składki chorobowej (np od 8 dnia miesiąca), czyli wyrejestrowanie, przerwa, rejestracja. Pozostałe składki opłacane jako ciągłość.

 2. czyli, jeśli zgodnie z tekstem powyższym, ubezpieczona prowadząca działalność zapłaciła podwyższone składki z chorobowym za wrzesień, październik a od 19. listopada zgłosiła się do zusu z wnioskiem o wypłatę zas. macierzyńskiego (4 tyg przed porodem), za listopad musi jedynie zapłacić podstawowe obowiązujące ją składki w całości? dobrze rozumiem że składki za listopad nie zostaną wliczone do wyliczania podstawy wymiaru zasiłku? Zus nie udziela takich informacji.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 3. Witam
  Opłacam chorobowe od dłuższego czasu, w „standardowej” dla DG kwocie ; Jestem w II miesiącu ciąży, czy opłaca mi się zwiększać kwotę ubezpieczenia? Z moich wyliczeń wynika, że zwiększając składkę na 6 miesięcy zyskam przy wypłacie zasiłku ok.10tys. Czy lepiej przerwać opłacanie składki chorobowej na kilka miesięcy? A jeśli zacznę opłacać wysoką składkę i po pełnym miesiącu pójdę np. na L4, to zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu będzie liczony ze średniej z ostatniego roku, a w kolejnych? Czy kwota nie powinna rosnąć w związku z zadeklarowaniem wyższego przychodu w ostatnim miesiącu opłacania składki?
  czy istnieją jakieś inne „kombinacje” by zwiększyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  nie lubię wykorzystywania w ten sposób „dziurawego” systemu, ale z drugiej strony jak słyszę ile kobiet na tym korzysta prowadząc nawet fikcyjną działalność to czyje się oszukana

  z góry dziękuję za odpowiedź

 4. Wystarczy przerwać na 31 dni, aby wypaść z ubezpieczenia chorobowego lub po prostu nie zapłacić w terminie składek. Następnie 1-szego dnia miesiąca poprzedzającego planowany poród zgłosić się do dobrowolnego chorobowego. Zapłacić wysoką składkę do 10 następnego miesiąca za miesiąc, od którego podlegamy dobrowolnemu chorobowemu.
  Wtedy ZUS naliczy maxymalną podstawę dla macierzyńskiego, licząc z podstawy tylko 1-ego ostatniego miesiąca, a nie średnią z 12 miesięcy

 5. Witam, czy mogę prosić o informację z jakiego art. wynika to, że korekta deklaracji nie jest możliwa gdy płacę składki od wyższej podstawy i przebywam na zwolnieniu niepełny miesiąc? Toczę właśnie z ZUS batalię w tym temacie.
  Dziękuję za informację.

  • art 18. ust 9 i 10
   pozwala na korektę wtedy, gdy się płaci społeczneod najniższej obowiązującej cię podstawy

   9. Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

   10. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.

 6. A co w takiej hipotetycznej sytuacji. DG od kilku lat. Zgłoszenie ZUA z chorobowym wysłane do ZUS razem z ZWUA 5 kwietnia ze wskazaniem 1 kwietnia jako dnia wyrejestrowania (ZWUA) i zarejestrowania (ZUA). Chorobowe od 5 lipca, czyli po upływie 90 dni. Składki podwyższone. Za lipiec zapłacona cała, czyli czwarty miesiąc zapłacony. Minął sierpień i nie odpisali nic, poza pismem, że zawieszają wypłatę, bo badają podleganie. L4 trwało nadal. Na grudzień był termin porodu, więc płacenie najniższej składki nie miało sensu. Zresztą, podobno nie powinno się manipulować podstawą podczas L4. W ZUS powiedzieli, że trzeba zapłacić pełną składkę za sierpień także (już piątą!), a potem korekta. Czyli kłamali w żywe oczy, bo przecież nie pozwolą na korektę. Co w tej sytuacji byście zrobili?

  • Zwolnij księgową, serio. Po co płaciliście składki wysokie za lipiec, sierpień itp? Nie ma sensu płacenia wysokiej składki za okres miesiąca, za który będzie zasiłek. Strzeliliście sobie w kolano, bo tej nadpłaty się nie odzyska.
   Co robić? Zajmij się otrzymanym pismem – ZUS nie może bez decyzji wstrzymywać zasiłku pół roku.

 7. Witam
  Ja mam takie pytanie a mianowicie mam dzialalność gospodarczą, płaciłam najniższą podstawę, jestem w ciąży i chciałam zapłacić trzy pełne miesiące tylko własnie się zastanawiam co powinnam teraz zrobić żeby te wczesniejsze miesiące gdzie placilam niski zus się nie liczyły do wyliczenia chorobowego, czy powinnam wyrejestrować sie z płacenia dobrowolnego chorobowego na 31 dni czy lepiej dopiero po 10 zapłacić skladkę? jeśliby zapłaciłabym po 10 to wtedy mogłabym już od 1 marca zgłosić się do płacenia wysokiej skladki chorobowej? bardzo proszę o pomoc, bo trochę się w tym pogubiłam, wcześniej myślałam , że wystarczy jeden dzień przerwać płacenie składek i już od nowa są naliczane a tu wyczytałam że aż 31 dni trzeba czekać, ciekawa jestem czy z tym nieterminową wplatą daloby się to jakoś szybciej zrobić. A jeszcze jedno , wie ktoś moze ile teraz wynosi najwyższa skladka chorobowa?

 8. Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży (termin porodu to16 wrzesień), jestem zatrudniona na cały etat, lecz wynagrodzenie minimalne. Czy w przypadku zwolnienia się z pracy i otworzenia własnej działalności i opłacenia wysokich składek Zus, mam możliwość na wypłatę wysokiego macierzyńskiego? jeśli tak to kiedy opłaca się otworzyć własną działalności i kiedy opłacić wysokie składki żeby macierzyński liczony nie był z 12 miesięcy tylko z okresu płacenia wysokich składek? Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

 9. Witam,
  żona założyła działalność 2 stycznia 2014 i od tego dnia podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Zapłaciliśy podwyższoną skłądkę za styczeń (okazuje się że niepotrzebnie), luty i za chwile będziemy płacić za marzec (razem to jest razem 89dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu). Żona jest w ciąży i planuje iść na zwolnienie od 3 kwietnia czyli w momencie jak minie jej te 90dni wyczekiwania.
  Prosiłbym zatem o w zrozumieniu jak działa ZUS.
  1. Z tego co czytam w niniejszym artykule powinniśy za kwiecień zapłacić najniższą skłądkę bo i tak nie będzie się to liczyło w średnią do wyliczenia podstawy, a my zostaniemy zwrot z ZUS za nadpąłconą skąłdę za pozostałe 27 dni kwietnia?
  2. Czy dobrze rozumiem, że w naszym przypadku ZUS będzie wyliczał podstawę do zasiłku chorobowego na podstawie dwóch miesięcy (lutego i marca) i im to wystarczy?
  3. Czy idąc na zwolnienie od 3 kwietnia i czyniąc jak powyżej uzyskamy z ZUSu oczekiwaną wysokość zasiłku chorobowego?

  pozdrawiam serdecznie i proszę o jak najszybszą odpowiedź

 10. nie zgadzam się z powyższym wywodem .Dajmy na to płacimy składkę z podwyższoną podstawą za miesiąc lipiec a w miesiącu sierpniu np.15 przechodzimy po urodzeniu dziecka na macierzyński.opłaciliśmy pełną składkę za miesiąc lipiec i sierpień -od wyższej podstawy- a następnie składamy korektę za miesiąc sierpień ROZLICAJĄC JĄ PROPORCJONALNIE podobnie jak w przypadku najniższej podstawy (60%). Czyli płacimy zdrowotne plus składka za okres 14 dni plus FP.
  Oczywiście Zus twierdzi że tak nie można ale racji nie ma -Należy iść do sądu i istnieje duże prawdopodobieństwo (99,9) że sprawę wygramy. Możliwość proporcjonalnego rozliczania się przy podwyższonej podstawie ma również znaczenie takie że gdybyśmy chcieli już po upływie zasiłku macierzyńskiego prowadzić działalność a zdarzyłoby się pójść na chorobowe albo opiekuńcze to wypłacone ono będzie również od tej podstawy.Również w przypadku zawieszenia działalności na okres nie przekraczający 30 dni (nie tracimy uprawnień do chorobowego) pozwala nam na proporcjonalne rozliczenie składki a nie płacenie całej bo podstawa jest wyższa.
  Dla chcących zgłebić temat : Wyroki Sądów Apelacyjnych III AUa2177/10, II AUa908/09,III, ( Katowice) AUa 953/13 (Szczecin) LEX nr 1213894.

  • A kto będzie się sądził dla 2 tys. zł proporcji składek? ;)
   Wprost przepisy przewidują możliwość korekty tylko standardowych składek.
   Ja osobiście nie zapłaciłabym pełnych wysokich składek ZUS za miesiąc, w którym idzie się na chorobowe lub macierzyńskie mając pewność że dostanę zasiłek Ale wiele osób tak robi zachowawczo – bojąc się ZUSu, formalności, sporów, etc. Czyli tego, co zalecasz ;) (i większość znających temat też).

 11. hmmm ja mam problem nikt nie wie co ze mną, prowadzę działność od 1,5 roku pakowałam pieniążki w rzowój frimy i nie płaciłam wogóle zus, rodzę 15 sierpnia i co wystarczy że przez miesiąc 1 opłacę wyższą składkę chorobową, żeby dostać wyższy macierzyński?

 12. Jeżeli jest się pracownikiem i po zakończeniu zatrudnienia zakłada działalność to niema okresu wyczekiwania 90 dni a podstawa będzie liczona tylko z ostatniego tytułu czyli od prowadzącego działalność. Przykład: kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę z kodem 011000, kończy zatrudnienie z dniem 30.06.2014r., 1 lipca 2014 zakłada działalność kod 051000 i za miesiąc lipiec opłaca maksymalną podstawę. Od sierpnia może iść na chorobowe i będzie miała liczoną podstawę tylko z ostatniego tytułu czyli maks. Niema tutaj okresu wyczekiwania 90 dni bo niema przerwy większej niż 30 dni miedzy umową o pracę a działalnością. 8 miesięcy chorobowego płacone 100 % i jakiś rok macierzyńskiego płatnego 80 % co daje jakoś 100 tyś z kawałkiem (nie chciało mi się liczyć)

 13. proszę o komentarz do następującej sytuacji:
  31.08.2014 rozwiązanie umowy o pracę.
  działalność, która jest prowadzona od 02.2013, z dniem 01.09 zarejestrowanie do wszystkich składek zus + choroba. do 10.10. zapłacona duża składka od kwoty bazowej 9365 zł. 1.10 zwolnienie chorobowe. pytanie: czy okres wyczekiwania wynosi 30 dni, czy w ogóle nie ma okresu wyczekiwania? jaka podstawa będzie brana do wyliczenia zasiłku chorobowego, czy od kwoty 9365? czy od kwoty 2247,60, czy od kwoty 504 zł? czy po zasiłku chorobowym, który będzie pobierany 6 mcy( zwolnienia z tyt ciąży) podstawa do zasiłku macierzyńskiego będzie ta sama co do zasiłku chorobowego?

 14. Czy zmienia się coś w przepisach? Prowadze firme ponad rok, jestem w ciąży w 3 miesiącu. Nie opłaciłam teraz składki chorobowej za lipiec. za sierpien,wrzesien i pazdziernik zamierzam wplacic wysokie składki i przejsc na urlop chorobowy do końca ciąży. Czy 3 wysokie składki gwarantują mi wysokie świadczenia chorobowe a następnie macierzyńskie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 3 = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>