Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński w 2013 roku?

Od 2013 roku urlop po urodzeniu dziecka przedłuży się do roku. Nawet na dotychczasowych zasadach, przy krótszych urlopach macierzyńskich warto postarać się by otrzymać zasiłek macierzyński w jak najwyższej wysokości.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Dzisiaj opiszę sytuację Pań, które nie są zatrudnione na umowę o pracę – prowadzą firmę lub nie mają obecnie żadnego ubezpieczenia. Korzyść jest ogromna… wg obecnych wartości, można otrzymywać nawet ponad 6 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.  Miesięcznie.

JAK?

Artykuł edytowany 12-06-2013.

Trzeba opłacić składki  ZUS przedsiębiorcy z działalności gospodarczej – wszystkie składki, włącznie z ub. chorobowym. To zgłoszenie do ub. chorobowego pozwala na otrzymanie zasiłku.

Składki obowiązkowe i dobrowolne

Prowadzenie firmy w Polsce narzuca opłacanie składek obowiązkowych:  gdy nie mamy innego tytułu do ub. społecznego (a dla wysokiego macierzyńskiego jest to bardzo ważne!), opłacamy je z DG:   rentowe, emerytalne, wypadkowe, FP (za wyjątkiem osób z preferencjami) oraz zdrowotne.

Opłacanie tych obowiązkowych składek z perspektywy macierzyńskiego nic nie daje – za wyjątkiem zdrowotnego, dzięki któremu możemy pójść do lekarza i zapłacić za nas ma NFZ.

Jeśli dodatkowo, oprócz obowiązkowych podstawowych składek społecznych, zgłosimy się do ubezpieczenia chorobowego i zaczniemy opłacać składkę dobrowolną – składkę chorobową – przez pewien czas, uzyskamy dodatkowe uprawnienia. Podstawowym jest wypłata zasiłku przez ZUS za okres choroby lub urlopu macierzyńskiego. Od czerwca 2013 dochodzi również urlop rodzicielski.

Wysokość zasiłków macierzyńskich wypłacanych przedsiębiorcy jest ściśle uzależniona od dwóch czynników:  od wysokości składek, które się opłaciło oraz czasu, za który się je płaciło.

Przed przejściem na macierzyński wystarczy być zgłoszonym do wszystkich składek z chorobowym co najmniej 1 miesiąc kalendarzowy i zapłacić komplet składek od maksymalnej podstawy. W kolejnym możemy już iść na urlop macierzyński bez obaw o wysokość zasiłku.

Zasiłek macierzyński można dostać bez czekania – jeśli tylko zgłosimy się do ubezpieczenia chorobowego przed porodem. Przysługuje bowiem „bez wyczekiwania”, jak to określają księgowe.

Jedyny problem – w jakiej wysokości ten zasiłek dostaniemy. A ta wysokość zależy już od składek które wpłaciłyśmy oraz od tego, za jaki okres je zapłaciłyśmy.

PUŁAPKI: Uwaga! Jeśli w tym samym miesiącu, w którym się zgłosiłaś, od razu pójdziesz na macierzyński, twój zasiłek zostanie obniżony z urzędu do najniższego z możliwych!

Wysokość zasiłku

Zasiłek brutto obliczany jest ze średniej podstawy składek społecznych z z tych miesięcy, w którym nie byliśmy na zwolnieniu chorobowym/macierzyńskim. Naturalnie, im wyższa podstawa – wyższa składka – i w konsekwencji wyższy macierzyński. W lutym 2013 ta maksymalna podstawa to nieco ponad 8,7 tys. zł. Podstawa zmienia się co kwartał i ZUS publikuje ją na swojej stronie.

Trzeba więc zadbać o to, by przed porodem jeden pełen miesiąc kalendarzowy było się ubezpieczonym z chorobowym od najwyższej z możliwych podstawy.

Przykład:

a. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, urodzimy pod koniec marca – macierzyński rozpoczyna się w marcu i nasz zasiłek będzie obliczony na podstawie składek zapłaconych za luty

b. zgłosimy się 1 lutego do ubezpieczenia, pójdziemy na macierzyński już w lutym (dziecko urodzi się wcześniej albo ktoś źle nam podszepnie by pójść na 2 tygodnie przed planowanym porodem na macierzyński) – nasz zasiłek będzie obliczony nie na podstawie zapłaconych za luty składek, ale od najniższej możliwej podstawy. Oznacza to, że młoda mama dostanie brutto zasiłku macierzyńskiego liczonego od 2 227,80 zł albo… 480 zł, jeśli jest nowym przedsiębiorcą (na rękę to około 70% tych kwot).

Pułapki: Trzeba się ubezpieczyć, upewnić – że nasz urlop macierzyński nie zacznie się za wcześnie.

Jeśli mieliśmy wcześniej ubezpieczenie chorobowe, to sprawa się nieco komplikuje. W zależności od czasu między ubezpieczeniami i z jakiego tytułu one były, zasiłek może być przyznany od średniej z pewnego łącznego okresu albo z naszego zgłoszenia jako przedsiębiorca przed porodem.


Formalności  – co składamy

Jeśli nie prowadziłaś firmy wcześniej i dopiero ją rozpoczęłaś – zarejestruj się na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń:

- obowiązkowych: emerytalne, rentowe, wypadkowe

- dobrowolnych: chorobowego

Najlepiej zrobić to na dzień 1 miesiąca kalendarzowego dwa miesiące przed planowanym porodem, by zapłacić wysokie składki za pełen miesiąc kalendarzowy, zanim zacznie się urlop macierzyński.

Następnie składasz ZUS DRA za miesiąc, w którym się zgłosiłaś. W naszym przykładzie jest to np. marzec. Za marzec na DRA dopiero mówisz ZUSowi od jakiej podstawy opłacasz składki. Im wyższa podstawa – tym wyższe składki społeczne i FP niestety. Składka zdrowotna nie jest podwyższana.

Trzeba zapłacić składkę i złożyć DRA terminowo. Przy podanej podstawie 8,7 tys. zł – kwota składek do zapłaty to niecałe 2,9 tys. Warto zapłacić 2,9 tys. – czasem razy dwa czyli niecałe 6 tys. w zależności od czasu porodu – by potem przez półroku co najmniej dostawać na rękę ponad 6 tys.?

W następnym miesiącu zaczyna się macierzyński.  Jeśli już dostałaś zasiłek, płacisz składki społeczne tylko za czas przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (za czas macierzyńskiego już nie opłacasz społecznych), składasz DRA. Również terminowo.

Jeśli jeszcze nie dostałaś zasiłku, płacisz składki za cały miesiąc. W momencie kiedy ZUS wypłaci ci zasiłek, składasz korektę DRA i masz nadpłatę składek. Z tą nadpłatą można zrobić dwie rzeczy: 1. poprosić o przeksięgowanie na poczet innych składek (np. zdrowotnych, które będzie i tak trzeba płacić) albo 2. poprosić o zwrot na konto.

Przy czym: jeśli opłaciłaś składki od wyższej podstawy nie podlegają one korekcie za miesiąc, gdzie zapłaciłaś za cały miesiąc a macierzyński się zaczął. Można złożyć korektę tylko wtedy, gdy za miesiąc w którym zaczyna się macierzyński, zapłacono standardowe składki.

Niektórzy od razu składają deklarację ZUS DRA uwzględniającą zmniejszenie składek społecznych za czas urlopu macierzyńskiego. Też przejdzie.

Efekt: do końca macierzyńskiego dostajesz wysoki zasiłek i płacisz do ZUSu tylko zdrowotne (obecnie 261,73).  Zdrowotne odlicza się od podatku dochodowego, więc jest nawet lepiej rozliczane niż koszty uzyskania przychodu.

W trakcie macierzyńskiego można prowadzić działalność normalnie. Nie trzeba nikogo zatrudniać.

Wyrok SN z 5 grudnia 2007 r., opubl. Lex nr 346189, sygn., akt II UK 106/07:

„Sędziowie, uznali, że kobieta prowadząca własną firmę, wiedząc o tym, że jest w ciąży, na krótko przed porodem ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek po to, by otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Jeśli zadeklarowana kwota podstawy wymiaru składek nie przekracza kwoty maksymalnej (czyli 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek.”

~ * ~

Ważne. To opłacanie składki chorobowej z DG pozwala na otrzymanie takiego zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku ub. chorobowe jest dobrowolne – aby otrzymać zasiłek macierzyński wg w/w informacji trzeba zgłosić się do ubezpieczenia jako przedsiębiorca. Czyli musisz mieć firmę oraz brak innych dochodów, które zwolniłyby cię z opłacania obowiązkowo społecznego ubezpieczenia w ramach firmy.

Przestrzegam przed naciągaczami którzy za pewną opłatą proponują załatwienie „wysokiego macierzyńskiego”.

Niejednokrotnie przedsiębiorcy nacinali się na różne interpretacje w sprawie składek zusowskich, po czym był zgrzyt i płacenia kar z odsetkami. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że jeśli mamy fikcyjną DG mogą nam zarzucić wyłudzenie.

Skoro już chcesz dostać zasiłek jako przedsiębiorca i tylko po to zakładasz firmę – rzeczywiście prowadź przed macierzyńskim firmę i miej na to dowody. Oszczędzi to problemów w perspektywie 10 lecia – ZUS może upomnieć się o swoje przez 10 lat.

W kontaktach z urzędami istnieje domniemanie winy – to podatnik/przedsiębiorca ma udowodnić niewinność, a nie urzędy jego winę.

Incoming search terms:

 • zasiłek macierzyński 2013
 • zasiłek macierzyński
 • zasiłek macierzyński 2013 działalność gospodarcza
 • wysoki macierzynski 2013
 • zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy
 • wysokość zasiłku macierzyńskiego
 • wysoki zasiłek macierzyński 2013
 • działalność gospodarcza a ciąża 2013
 • zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy 2013
 • zasiłek macierzyński 2013 zus

356 thoughts on “Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński w 2013 roku?

 1. Do Kamila:
  Nie wiem, skąd ten jad? Gorszy dzień?
  Jeśli należy mi się jakiekolwiek świadczenie, zamierzam z tego skorzystać.
  Mam też podejrzenie (a nawet jestem przekonana), że szanowny Kamil -również.
  Pozdrawiam

 2. Drogi Adminie,
  mam taki problem:
  Termin porodu mam na listopad. Prowadzę działalność od dwóch lat, dodatkowo byłam na 1/2 etatu. Zwolniłam się stamtąd z końcem czerwca. Od lipca sama opłacałam składki i wybrałam najwyższą możliwą. W sierpniu zapłaciłam zatem za lipiec, a we wrześniu za sierpień.
  30.08 poszłam na zwolnienie lekarskie. I teraz rodzi się pytanie… na zwolnieniu będę już pewnie do porodu, ale jak wynika z artykułu nie byłam pełen miesiąc kalendarzowy na opłacaniu składek, bo w ostatni dzień sierpnia otrzymałam zwolnienie. I teraz pytanie, jakiego mogę się spodziewać zasiłku? Jak mi zostanie on wyliczony?
  W ZUSie wyliczą średnią z lipca i sierpnia, czy stwierdzą, że w sierpniu nie było jednego dnia do pełnego miesiąca kalendarzowego? Obawiam się, że zasiłek może być najniższy właśnie przez ten jeden dzień za wcześnie na zwolnieniu lekarskim. Proszę o opinię. Dziękuję.

 3. Bardzo proszę o pilną pomoc.
  5 lipca mąż zgłosił mnie do ZUS jako os. współpracującą (od 1 lipca). W sierpniu opłaciłam składki za lipiec od 6000zł, we wrześniu za sierpień. Za wrzesień będziemy płacić dopiero w październiku. Od kiedy lekarz może mi wypisać zwolnienie (termin mam na grudzień) żeby nie przepadł mi wysoki zasiłek chorobowy a później macierzyński?
  Czy mogę pójść na zwolnienie od 1 października mimo, że składki opłacę dopiero 10 października?
  Bardzo, bardzo proszę o podpowiedź co po kolei zrobić/ jakie dokumenty złożyć i gdzie się zgłosić.
  W czwartek mam wizytę u lekarza dlatego zależy mi na jak najszybszej odpowiedzi.
  Z góry wielkie dzięki.

  • Masz podobną sytuację jak ja.
   Tylko ja popełniłam błąd i zwolnienie miałam już od 30.08 zamiast od 1.09
   Ty powinnaś najwcześniej je dostać 1.10 – wtedy będzie ok.
   Ja czekam na odpowiedź na moje pytanie, bo nadal nie wiem, co ten jeden dzień na zwolnieniu może zmienić w mojej sytuacji.

  • Witaj, jestem w identycznej sytuacji jak Ty sprzed roku. Jak rozwiązałaś tę sytuację z pójściem na zwolnienie? Poszłaś od 1 października czy po opłaceniu składki za 3 miesiąc? Będę bardzo wdzięczna za odp.

 4. Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie jest wyższe niż najniższe. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Od 1 października startuje moja działalność gospodarcza. Aktualnie jestem również w ciąży, a planowany termin porodu mam na koniec listopada. Dziś byłam w ZUSie, żeby zadeklarować chęć opłacania składek, a konkretnie chorobowej od najwyższej podstawy, i pracownica urzędu stwierdziła, że podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla mnie będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie z firmy, w której jestem zatrudniona, które uzyskałam przez 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających moment nabycia prawa do świadczenia.

  Działalność będzie moim sposobem na życie, więc nie jest to fikcyjna sprawa wyłudzenie od ZUSu pieniędzy. Zgodnie z obecnymi przepisami, planowałam w ostatnim pełnym m-cu przed porodem (za październik) opłacić najwyższą składkę chorobową, aby otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński. Proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytania.
  1. Czy muszę rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą czy mogę pozostać na urlopie wychowawczym do dnia porodu, aby ten najwyższy zasiłek otrzymać?
  2. Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości w mojej sytuacji będzie wyliczony zasiłek macierzyński?

 5. Witam.
  Szukam odpowiedzi na pytanie, czy po opłaceniu trzech składek kobieta może pójść na 3 miesiące przed porodem na chorobowe a następnie przejść na macierzyński?

 6. Ja jeszcze poprosiłbym o wyjaśnienie tego:

  W następnym miesiącu zaczyna się macierzyński. Jeśli już dostałaś zasiłek, płacisz składki społeczne tylko za czas przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego (za czas macierzyńskiego już nie opłacasz społecznych), składasz DRA. Również terminowo.

  Jeśli jeszcze nie dostałaś zasiłku, płacisz składki za cały miesiąc. W momencie kiedy ZUS wypłaci ci zasiłek, składasz korektę DRA i masz nadpłatę składek. Z tą nadpłatą można zrobić dwie rzeczy: 1. poprosić o przeksięgowanie na poczet innych składek (np. zdrowotnych, które będzie i tak trzeba płacić) albo 2. poprosić o zwrot na konto.

  Przy czym: jeśli opłaciłaś składki od wyższej podstawy nie podlegają one korekcie za miesiąc, gdzie zapłaciłaś za cały miesiąc a macierzyński się zaczął. Można złożyć korektę tylko wtedy, gdy za miesiąc w którym zaczyna się macierzyński, zapłacono standardowe składki.

  Dla przykładu: Od 01.09 zarejestrowałam się do ubezpieczenia chorobowego a planowany termin porodu to koniec pazdziernika ( działalność prowadzona od początku roku ).
  Za wrzesień ( w pazdzierniku ) płacę składki powiedzmy od podstawy 8700 czyli wyjdzie to około 3 tys.
  Rodzę w pazdzierniku i idę na macierzyńskie. Za październik ponownie płacę około 3 tysiące i po przyznaniu zasiłku składam korektę za ten miesiąc…dobrze rozumiem?
  Jeśli tak to do jakiej podstawy powinna zostać złożona korekta?

  • nie skladasz korekty od tej najwyzszej podstawy , chyba ze zaplacisz za pazdziernik najnizsze skladki zus to wtedy mozesz skladac korekty jest wyraznie napisane ze od najwyzszej podstawy korekty sie nie sklada

 7. Witam,
  Prowadzę DG. Termin mam na 17 października, a chciałabym przejść na wczesniejszy zasiłek macierzyński.
  Płaciłam przez dwa miesiące składki od najwyższej podstawy.
  Czy za październik mogę zapłacić jedynie składkę zdrowotną?
  Czy będzie to mieć znaczenie i ZUS obniży mi zasiłek?
  Proszę o rozwianie wątpliwości, bo słyszałam, że powinnam opłacić również składki od najwyższej podstawy za miesiąc,
  w którym będę już na macierzyńskim !!!!!

  • Nie możesz za październik zapłacić tylko składki zdrowotnej bo jeśli urodzisz 17.10 to wtedy nie będziesz ubezpieczona (dot. skł. chorobowej) i zasiłek nie będzie Ci przysługiwał.
   Za miesiąc porodu można zapłacić już niższą składkę- co do tego nie ma żadnych wątpliwości wiec nie wiem kto powiedział Ci, że musisz płacić dużą składkę?

 8. Proszę o informację

  Wyrejestrowanie ze składki chorobowej z dniem 01.09, ponowna rejestracja z dniem 01.10. Wrzesień ma 30 dni. Jak liczy ZUS, żeby był pełny miesiąc przerwy (czytałem o 31 dniach) czy należy zarejestrować się od 02.10?

 9. Pani Admin, czy wiadomo coś o nowych przepisach? Podobno dużo się zmieniło…
  Ja prowadzę działalność 7 lat, termin porodu na 20-go marca 2014, ale mam problemy z donoszeniem ciąży i czuje, że lekarz pośle mnie na chorobowe dużo przed terminem. Kiedy zapłacić duży ZUS i czy to się jeszcze opłaci??? Proszę o informację, czy Pani tu jeszcze bywa? Dawno nie było Pani wpisu…
  PS Pozdrawiam wszystkie Mamy ;)

 10. czy sie cos zmieniło ten sam problemco joanna

 11. Witam, moja księgowa złożyła w dniu dzisiejszym do ZUS deklarację za wrzesień naliczając składki od kwoty 2227,80.
  Z wiadomych względów chciała bym odprowadzić składki od wyższej podstawy.
  W takim przypadku jeżeli złożę w ciągu dwóch dni korektę deklaracji podwyższając na korekcie podstawę do maksymalnej kwoty, czy ZUS może odmówić wypłaty maksymalnego zasiłku?

 12. Witam,
  Moja sytuacja wyglada nastepujaco. Prowadze dzialalnosc od kwietnia 2013.
  Pod koniec czerwca wyrejestrowalam sie z chorobowego i od 01.09 ponownie zarejestrowalam do ubexp. chorobowego.
  Teraz wypada zaplacic za wrzesień wyzsza skladke oraz zlozyc DRA ( czy cos jeszcze oprocz tego?? )
  Podstawe chce wybrac 8700 zamiast max 9000 ( ma to sens?)
  Termin porodu, koniec pazdziernika.
  W zasadzie ostatnia kwestia to czy za pazdziernik tez placic wyzsza skladke ( taka sama jak za wrzesien) czy juz spowrotem ta preferencyjna? ( jezeli maluch urodzi sie w pazdzierniku oczywiscie)
  Pozdrawiam.

 13. * tylko DRA
  * podstawa może być jaka chcesz byle w granicach ustawowych
  * za m-c porodu można już zapłacić mniejszą składkę- miesiąc porodu nie wlicza się do wyliczania zasiłku

 14. Witam,
  Czy składając w Zusie druk ZUA w polu kod tytułu ubezpieczenia wpisać 05 10 00, czy dotyczy on tylko minimalnej podstawy? Jest to zwykła pozarolnicza działalność gospodarcza.
  Pozdrawiam

  • Jeśli prowadzisz działalność dłużej niż 2 lata (tzn nie jesteś już na preferencyjnym zusie) to wpisujesz 05 10 00, a jeśli jeszcze jesteś na preferencyjnym to wpisujesz 05 70 00. Kod tytułu ubezpieczenia to dla zusu tylko informacja czy prowadzisz działalnośc 2 lata czy dłużej. Wiem bo tydzień temu pytałam sie o to w zusie i taką dostałam odpowiedz :)

 15. witam,
  place wysokie skladki – w pazdzierniku koncze prace [dg] i do porodu nie pracowac
  planowana data porodu – 10. grudnia

  pytanie czy
  1)z dniem 1 listopada można isc na chorobowe? [ 1 listopada to dzien wolny od pracy]
  2)czy za listopad [ chorobowe od 1.11] bede musiala zaplacic tez wysokie skladki? wiem, ze nie ma korekty ale czy za caly miesiac bedac na chorbowym place skladki czy nie place?
  3) czy zgloszenie do macierzyskiego wczesniej – 2 tyg przed porodem da mi jakas oszczednosc w skladkach?

 16. mam pytanie, czy przerwa w płaceniu chorobowego musi wynosić 30 czy 90 dni, aby dostać chorobowe i macierzyńskie?

 17. Witam,
  Mam pytanie: mój termin porodu przypada na koniec listopada, ale o zasiłek wnioskuję na 6 tygodni wcześniej, czyli od połowy października. Mam opłaconą 1 wysoką składkę (za wrzesień). Jakie DRA powinnam złożyć za październik (nie mając jeszcze decyzji o przyznaniu zasiłku)? Czy powinnam zapłacić tylko za pierwszą połowę października (nie tracąc tym samym prawa do zasiłku), czy za cały miesiąc? Druga kwestia, od jakiej podstawy powinnam zapłacić za październik (niskiej, czy wysokiej), aby nie utracić prawa do wysokiego zasiłku?

  Bardzo liczę na pomoc, bo niestety nie udało mi się jeszcze nigdzie znaleźć rzetelnej informacji na ten temat…

 18. Myślę, że standardowo – do 10 dnia kolejnego miesiąca.

 19. Witam,
  chciałabym dopytać o dwie sprawy.
  Termin porodu mam na koniec pazdziernika i chcialabym sie dowiedziec jak to jest z tym wnioskiem o urlop.
  Jesli maluch urodzi się jeszcze w pazdzierniku to mam 14 dni na zlozenie wniosku ( i nie ma to juz znaczenia, że bedzie składany w listopadzie? ) i placic ( czy nie placic?? ) drugą wysoką składkę za pazdziernik? Za wrzesien zaplacona skladka od podstawy 8900.

  Jeśli urodzi sie w listopadzie to w zasadzie sprawa jasna…wniosek w ciagu 14 dni od porodu i zaplacic wysoką składkę za pazdziernik.

  Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedz.

 20. od 1 sierpnia prowadzę działalność gosp. i jestem na zus-ie preferencyjnym,czyli 2 razy opłaciłam 414,85zł zusu.
  termin porodu mam na koniec listopada? czy jeśli zapłacę do 10 listopada za październik wyższy zus powiedzmy te 250% wymiaru to załapie się na wyższy zasiłek na koniec listopada? czy jeszcze da się coś zrobić, żeby podwyższyć zasiłek macierzyński?

  PROSZĘ O POMOC

 21. Witam z tego co wiem to jak jestem na macierzyńskim trzeba opłacać przez cały czas składkę 261,73 czy ona może ulec zmianie czy będzie obowiązywała przez cały rok taka sama ???

 22. Witam, bardzo prosze o pomoc i rade…. moja sytuacja wyglada nastepujaco:
  Prowadze działalnosc gospodarcza od roku czasu. Duze skladki zus zaplacilam za okres sierpien wrzesien i pazdziernik. na chorobowe przeszlam od 5 listopada . Moje pytanie brzmi : jaka skladke musze opłacic za miesiac listopad? czy duze składki sa p;odzielne i moge proporcjonalnie oplacic za 5 dni czy musze za caly miesiac 3,4 tys?;/ a moze zlozyc wniosek o niskie skladki za listopad i oplacic niskie… w koncu zus powinien liczyc moje 3 pełne miesiace do wyp;alcenia chorobowego… bardzo prosze o pomoc:)

 23. Witam. Wszystko ładnie i pięknie jak jest wszystko ok., ale nie jest sie w stanie przewidziec kiedy maluszek wyjdzie na świat. Ja też tak planowałam a teraz mam najniższy zasiłek bo maluszek przyszedł 1,5 miesiąca wcześniej i był nie pełny miesiąc z opłatą…. Ale podobno nadal należy mi sie zadeklarowana kwota ponieważ miałam ciągłość ubezpieczenia (z umowy o pracę etat się zmniejszył w związku z czym musiałam przejść na działalność). I w tym właśnie momencie mały sie urodził. Księgowa znalazła, że zgodnie z uchwałą Trybunału Konstytucji z dnia 24.05.2012 nadal mi przysługuje zadeklarowany macierzyński ale niestety z zusem trzeba walczyć. sami nic nie dadzą pomimo tego, że się należy, że są ustawy. Mam jednak nadzieję, że uda mi się i dostanę to co powinnam. Bo z tych marnych 1200 zł niestyty ale nie da się wyżyć…

 24. Witam,
  POMOCY !

  Prowadzę działalność od 10 lat.

  Za pażdziernik i listopad zapłaciłam max składkę.. Termin porodu mam 27 .12 a na urlop przeszłam (i złożyłam wniosek) 19.11. Problem w tym, że kadrowa popełniła błąd i zgłosiła mnie do ponownego ubezpieczenia 04.11. Zorientowałam się szybko i 26 złożyłam ponowny wniosek, z decyzją o wycofaniu poprzedniego. Wniosek został przyjęty. Nowy termin 1.12. Pan na infolinii ZUS powiedział, że nie ma problemu, jeśli świadczenie nie zostało jeszcze wypłacone, to mogę termin przesunąć. Ale dostałam pisemną odmowę z sugestią, że od 19.11 przebywam na zasiłku i zmiana jest niemożliwa. Nie była to odmowa w formie decyzji tylko zwykłe pismo

  Co robić? Jest nadzieja?

 25. Dziewczyny, od 10 grudnia jestem na wcześniejszym macierzyńskim, ale zasiłku jeszcze nie dostałam (wszystkie papiery są ok, dzwoniłam). Rodzę jutro :) Składkę za listopad opłaciłam podwyższoną. Moje pytanie dotyczy składki za grudzień. Rozumiem, że może to być składka od najniższej podstawy? Chcę zapłacić za cały miesiąc, a potem złożyć korektę. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź! Z góry dziękuję :)

 26. Witam,
  Od maja 2013 prowadzę DG, termin porodu mam na 8marca .

  1. Skladki od najwyzszej podstawy mam narazie oplacone za grudzien i styczen,jednak moja ksiegowa nie wypisywala mnie z chorobowego tylko ,,skladke za listopad oplacalam z opoznieniem” czy to wystarczy zeby zus naliczyl mi L4 i macierzynski od najwyzszej podstawy czy bedzie liczyl srednia z 12mcy?

  2. Na L4 jestem od 3 stycznua kiedy moge sie spodziewac wyplaty pieniedzy za L4

  3. Czy zus ma prawo odmówic mi wyplaty L4 lub czy w ogole moze go nie wyplacic tylko np. wyplacac macierzynski?

  Bede bardzo wdzieczna za udzielenie jakiejś informacji na ten temat.

  Pozdrawiam

  Mama 2

  • Mama 2, ja mam podobną sytuację, i też się zastanawiam jak ZUS naliczy. Daj znać jak to było u Ciebie. Policzyli od wysokiej czy średnią z całego roku?
   Będę wdzięczna:)

 27. Witam,
  Od lipca 2013 roku prowadze wlasna dg. W chwili obecnej jest ona zawieszona. Od pazdziernika 2013 pracuje na umowe o prace. Umowe mam do konca 2016 roku. Dg planuje odwiesic od czerwca (jest to dzialalnos. Handlowa prowadzona na straganach ulicznych) mam pytanie czy bedac w ciazy mam mozliwosc uzyskania wysokiego zasilku l-4 z dg jezeli oplace 3 duze zusu (250%) i pojde na l-4 w pracy oraz w dg? Czy po porodzie bede otrzymywala wyzszy zasilek macierzynski przez rok?

  Dziekuje za pomoc

 28. Witam

  Tym razem facet ma kilka pytań :)

  Otóż moja żona od 1 marca 2014 założyła DG, jest na niskim ZUS-ie, księgowa zadeklarowała jakąś tam składkę chorobową.
  5 marca była u ginekologa i dowiedziała się że jest w ciąży :( :) , a termin ma na 22 sierpnia 2014.
  Jeżeli dobrze rozumuję to jeżeli zapłaci składkę w lipcu w najwyższej wysokości (np. 240%) to dostanie wysokie macierzyńskie od momentu urodzenia przez okres kolejnych 6 miesięcy (100%), oraz kolejne 60% z wysokiego przez kolejne 6 miesięcy, będąc dalej na macierzyńskim ???
  Tylko macierzyńskie jest obliczane z chorobowego średniego z ostatnich 12 miesięcy :(
  Czy należało by przestać opłacać chorobowe za kwiecień, maj i czerwiec ? i dopiero w lipcu zadeklarować płacenie od razu (np.240%) aby nie obniżyć średniej ?

  Czy jest tu w wypowiedziach jakaś Mama, która już otrzymuje wysokie macierzyńskie ?
  I jeżeli TAK, to niech opisze jak to zrobiła.

  Pozdrawiam Adam (przyszły Tatuś)

 29. Witaj Aminie. Artykuł ciekawy, czytałam go kilkanaście razy ;)

  Wszystko najważniejsze wiem. Wiem, też że gdzieś napisałeś, że Ty nie płaciłbyś za „czwarty” miesiąc składki skoro już przeszedłeś na L4.

  Jednak co na to ZUS? Inni płacą bo bezpiecznie, ale dlaczego bezpiecznie? Jakie ryzyko się z tym wiąże? Czy wg prawa, nie powinno się zapłacić za „czwarty” miesiąc? Bo przecież decyzji ZUS czy Ci się należy L4 czy nie jeszcze nie ma. Nie posądzają wtedy o przerwanie płatności składek?

  Właśnie jestem na etapie końca trzeciego miesiąca i się zastanawiam, czy z 1 września złożyć deklarację o obniżenie składek na podstawowe i zapłacić za cały miesiąc i potem otrzymać korektę, czy właśnie tylko zapłacić do dnia L4 normalne wysokie składki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 5 = dwadzieścia

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>