Ile muszę zapłacić, by uzyskać wysoki zasiłek macierzyński?

To pytanie przewija się niezwykle często z komentarzach. Jakkolwiek co chwila ktoś podaje różne wartości, to warto znać podstawową zasadę, która decyduje o prawidłowości uzyskanej odpowiedzi.

Składki, które trzeba zapłacić, by dostać maksymalny zasiłek macierzyński z prowadzonej działalności gospodarczej zmieniają się co 3 miesiące! Podstawa ta to 250 % przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ostatnia zmiana miała miejsce w czerwcu. Za okres czerwiec, lipiec i sierpień 2013 roku maksymalna podstawa do  składek społecznych i FP wynosi 9 350,13 zł. Od tej podstawy procentowo liczymy składki ZUS społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolną chorobową oraz składkę na Fundusz Pracy. Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego (które daje nam leczenie z NFZ a nie zasiłek!), nie musi ulec zmianie. Gdyby podwyższyć składkę zdrowotną, to raczej czekanie w kolejce do lekarza z NFZ się nie skróci ;)

Ale do rzeczy, wartości są następujące przy podstawie 9 350,13zł:

emerytalna 19,52% – 1825,15 zł

rentowa 6,5%+1,5% – 748,01 zł

wypadkowa 1,93% – 180,46 zł

chorobowa 2,45% – 229,08 zł

Razem społeczne: 2982,70 zł

Fundusz Pracy 2,45% – 229,08 zł

zdrowotna 9% z 2 908,13zł  – 261,73 zł

Razem składki: 3473,50 zł

Zapłacimy zatem za 1 pełen miesiąc kalendarzowy prawie 3,5 tys. zł. Dzisiaj mija termin płatności składek za poprzedni miesiąc – czyli lipiec dla osób płacących składki tylko dla siebie. Powyższa wartość będzie aktualna jeszcze w przyszłym miesiącu, gdy do 10 września trzeba będzie opłacić składkę za sierpień.

Za wrzesień, październik i listopad wyżej wymieniona kwota nie będzie prawidłowa.

Incoming search terms:

 • ile trzeba placic zus zeby dostac macierzynskie
 • ile wynosi najwyższa składka zus 2014
 • jaki zus płacić żeby dostać macierzyński 2014
 • ile trzeba płacić zus żeby dostać macierzyński
 • najwysza skladka zus
 • najwyzsza skladka zus
 • ile trzeba opłacać składek chorobowe żeby mieć macierzyński
 • ile trzeba zaplacic do zusu zeby otrzymac chorobowe duze
 • ile wynosi najwyzsza skladka zus 2014
 • jestem na wysokim zusie ide na chorobowe

13 thoughts on “Ile muszę zapłacić, by uzyskać wysoki zasiłek macierzyński?

 1. Witam, dziś dostałam informację od księgowej, że szkoda pieniędzy na podwyższenie składki, ponieważ do ZUS-u trafiły nowe wytyczne dotyczące obliczania składek, które uniemożliwiają pobierania najwyższego zasiłku za l4 i urlop macierzyński. Blef czy faktycznie ZUS mógł dostać jakieś wytyczne z centrali? ZUS pomimo wysokiej deklaracji będzie wypłacał od 2 227,80

  • Zus musi mieścić się w granicach przepisów. Jeszcze ich nie zmienili.
   A wytyczne by szukać dziury w całym to mają od dawna – to ich jedyna metoda walki z nadużyciami.

 2. jeżeli przedsiębiorca wyrejestruje się ze składki chorobowej i zarejestruje ponownie przed upływem 30 dni, to jak zostanie wyliczona podstawa – najniższa czy nowa – zadeklarowana ?

 3. Nowa zadeklarowana, tylko w jakiej wysokości składki wówczas po wyrejestrowaniu trzeba zapłacić?

 4. Witam, czy ktoś z Państwa może mi pomóc i udzielić informacji odnośnie zatrudniania pracownika, samemu będąc na zwolnieniu lekarskim (oczywiście ówcześniej prowadząc dział.gosp. legalnie, ale krótko, bo ponad trzy miesiące, oddoam, że przy wysokim zusie, ale nie najwyższym). Wiem, że zatrudnianie pracownika nie jest konieczne, ale wg. niektórych źródeł zmniejsza ryzyko zawieszenia wypłaty zasiłku przy ewentualnej kontroli szczegółowej, czy to prawda, czy fakt zatrudnienia pracownika nie ma żadnego znaczenia? Będę wdzięczna za wszelkie rady, pozdrawiam

 5. Witam,
  proszę o pomoc bo w sieci nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości. 1 lipca 2013 założyłam działalność, jestem na preferencyjnym Zusie i od razu zgłosiłam się do dobrowolnego chorobowego, które regularnie opłacam tj. w sierpniu zapłaciłam za lipiec, a we wrześniu za sierpień. W sierpniu dowiedziałam się o ciąży, obecnie 21 tydzień, data porodu 3 luty 2014.
  We wrześniu br. zachorowałam i jestem na L4 od 16 września do 28 września. Chorobowe mam mieć zapłacone z pracy (bo dorabiam na pół etatu na umowie o pracę tymczasową, umowa wygasa 16 października), no i z działalności bo opłacałam składki. Moje pytanie jest następujące w którym dniu i miesiącu w moim przypadku wyrejestrować się z chorobowego na 31 dni, a potem ponownie zarejestrować i zapłacić najwyższą składkę?? Mogę zapłacić nawet dwie duże składki ale kiedy się wyrejestrować? Myślałam o wyrejestrowaniu na początku listopada i ponownej rejestracji w grudniu, jeśli tak zrobię to do kiedy muszę opłacić wysoką składkę?? Już w grudniu czy dopiero w styczniu?? Czy opłacenie składki w styczniu za grudzień to nie będzie za późno jeśli data porodu to początek lutego, przecież mogę urodzić już po 15 stycznia. Jak postąpić by uzyskać w takiej sytuacji wysoki macierzyński? Będę bardzo wdzięczna osobie, która mogłaby mi pomóc bo sytuacja jest bardzo zagmatwana. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję z góry…

 6. Czy można prosić o zamieszczenie aktualnych wysokości składek?
  Dziękuję :)

 7. Mam pytanie i bardzo proszę o pomoc jestem w ciązy,termin porodu mam na 5 grudzien,kiedy założyc dziłalnosc i oplacic najwyzsza skladke chorobowa i od kiedy moglabym pojsc na L4,i jak było by liczone?

 8. Witam.

  Moja druga połówka jest w ciąży, termin porodu na marzec 2014. Obecnie przebywa na L-4, ponieważ jest zatrudniona na umowę o pracę. Pytanie: jeśli od stycznia założymy DG i opłacimy najwyższą składkę chorobową, to stawka zasiłku macierzyńskiego zostanie obliczona na podstawie średniej podstaw składki chorobowej z umowy o pracę i działalności gospodarczej czy tylko z samej DG ?

  Pozdrawiam i z góry dzięki za odp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 + dziewięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>