eWUŚ – co to w ogóle jest?

eWUŚ to elektroniczny system pozwalający zweryfikować uprawnienia pacjentów do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, finansowanej w ramach NFZ.

Wdzięczna kobieca nazwa to skrót od Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.

eWUŚ ma dostarczać aktualnej informacji o uprawnieniach pacjenta. Aktualizacje pochodzą m.in. z danych ZUSu i KRUSu. Aby sprawdzić swoje ubezpieczenie zdrowotne wystarczy w rejestracji podać numer PESEL i potwierdzić tożsamość: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do  ukończenia 18. roku życia – aktualną legitymacja szkolną. Wreszcie nie musimy nosić ze sobą RMUA, odcinków emerytur i innych. Nie wydaje się skomplikowane, nieprawdaż?

Co zrobić, kiedy eWUŚ podaje, że jestem nieubezpieczony?

W zasadzie są tylko dwie sytuacje:

1. nie jesteś ubezpieczony

2. jesteś ubezpieczony, ale dane w systemie nie są aktualne lub nastąpił błąd przetwarzania danych. To tylko program komputerowy ;)

Przy pierwszy przypadku, nic nie zrobimy. W drugim przypadku możemy przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń – na tych samych zasadach jak w 2012, czyli można przedłożyć np. RMUA, dowód opłacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę. Można również wypełnić specjalny druk przygotowany na okazję kiedy eWUŚ nie spełni swojej roli. Druk jest dostępny w przychodniach, szpitalach i wszędzie tam, gdzie są kontrakty z NFZ. Można druk oświadczenia o ubezpieczeniu pobrać ze strony NFZ.

 Comments
  1. AdultBiznes | Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 + = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>