eWUŚ 2013 – zmiana w ubezpieczeniu zdrowotnym od 1 stycznia 2013

1 stycznia 2013 oznacza dla wszystkich zmianę sposobu weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego – czyli czy NFZ za nasze leczenie zapłaci.

Uprawnienia do świadczeń mają być teraz weryfikowane w eWUŚ przed skorzystaniem z opieki lekarskiej, przyjęciem do szpitala czy codzienny w nim pobycie (na szczęście to ostatnie w większości robią już systemu informatyczne szpitali, inaczej wszystko stanęłoby na głowie).

Aby zweryfikować ubezpieczenie, należy okazać dowód osobisty z numerem PESEL. Pracownicy przychodni/szpitali sprawdzają na tej podstawie online, czy jesteśmy ubezpieczeni.

Jak nietrudno się domyślić, wraz w wejściem nowego systemu pojawiły się liczne problemy. eWUŚ może zwrócić dwie informacje – informację, iż dana osoba ma potwierdzone prawo do świadczeń lub iż takiej informacji w eWUŚ brak. To ostatnie może wynikać z dwóch rzeczy, albo w bazie nas po prostu nie ma albo nie jesteśmy ubezpieczeni. W tym pierwszym przypadku, trzeba wypełnić oświadczenie na przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia formularzu – wówczas nie zapłacimy z własnej kieszeni.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


jeden × = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>